5 tipov pre začínajúcich investorov do dlhopisov

  • George Brookman
  • Ekonomika

Person Holding Black and Grey Pen

Rozhodli ste sa investovať svoje peniaze a práve investičné dlhopisy upútali Vašu pozornosť, avšak neviete kde začať. Než začnete, možno sa Vám budú hodiť tieto tipy pre začiatočníkov, ktoré sme pre Vás zhromaždili.

1. Nazbierajte veľké množstvo informácií

Na internete, v knihách a investičných magazínoch, učebniciach a o strýčka čo raz kedysi investoval. Každý kus informácie Vám môže pomôcť pri rozhodovaní, alebo Vám aspoň môže vytvoriť predstavu o tom, čo so svojimi peniazmi robiť nechcete.

Akonáhle napríklad zistíte rozdiel medzi druhmi dlhopisov, budete chcieť informácie o konkrétnom druhu - napríklad firemných dlhopisoch - a následne o emitentovi, ktorý tieto dlhopisy vydáva. Jedná sa o skutočnú firmu s pozitívnymi recenziami a žiadnu históriou s problémami so zákonom.

 

2. Identifikujte riziko, čo ste ochotní podstúpiť

 
Dlhopisy sú síce menej rizikové, ako napríklad akcie, avšak nie je vhodné podceniť akúkoľvek investíciu. Predsa len sa jedná o Vaše úspory a nikto nechce len tak prísť o svoje peniaze. Podľa druhu dlhopisov sa tiež určuje ich riziko, a teda aj výnos. Spravidla platí, čím vyššie riziko, tým vyšší výnos. Teda najvýnosnejším dlhopisy firemné. Ich opakom sú takzvané štátne dlhopisy.

 

3. Netipujte iba na jedného koňa

Aby ste zamedzili vysokej strate, rozložte svoje investície do niekoľkých smerov. Ideálne je pokryť všetky možné kombinácie riziká, výnosu a likvidity v sumách, ktoré Vám osobne dávajú najväčší zmysel. Ak si neviete rady so zostavením takého investičného portfólia, nie je na škodu zauvažovať o investičnom poradenstvo.

 

4. Udržujte poriadok v papierovanie

Aj keď nie ste puntičkár, je vhodné si ukladať všetky informácie o svojich investíciách v elektronickej i tlačenej verzii. Kúpte si samostatný zakladač na svoje investície, kde budete zhromažďovať výpisy z účtu, trend v pohybe investícií a ďalšie informácie, ktoré považujete za potrebné.

 

5. Keď si nie ste istí ...

neinvestujte! Nemali by ste investovať v situácii, kedy na zárobku závisí váš život alebo financie. Financovanie by malo byť v najlepšom prípade finančným spestrením a nie veľkým stresom.

Joomla SEF URLs by Artio
Chcete na našich stránkach zverejniť článok?

Kontaktujte nás e-mailom Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.